18.12.2015 (Lenka)
Komunitná nadácia Bratislava už 13 rokov v predvianočnom období organizuje projekt - Daruj knihu. Vo vybraných kníhkupectvách môžete
kúpiť knižky pre deti zo sociálne slabších rodín. Vybrané knižky majú špeciálne farebné štítky s menom dieťaťa, ktoré ju dostane
(deti si sami vybrali, akú knižku by chceli). Stačí si vybrať knižku, zaplatiť za ňu a nechať v kníhkupectve. Ľudia z Komunitky knižku
doručia malému čitateľovi. Rozhodli sme sa podporiť tento milý projekt. Vybrali sme päť knižiek, ktoré nás zaujali. Zuzka, Kristínka,
Peťo, Paľko a Jožko si tak budú môcť prečítať to, čo ich baví. Za nákup sme dostali špeciálne záložky o tom, že sme pomohli splniť
detský sen. Výhodou tohto projektu je, že je adresný - deti dostanú presne tú knižku, ktorú si želali. Ak sa chcete zapojiť do projektu,
musíte to stihnúť do nedele 20.decembra 2015.
26.11.2015 (Marta)
Tak a je to tu! Kačica mandarínska, ktorú sme si adoptovali pri príležitosti konania 2. knihovníckeho barcampu, má konečne svoje meno.
Iste si všetci pamätáte, že sme vás na barcampe poprosili o pomoc a teda mohli ste priamo na plagát napísať váš návrh, ako by sa kačica mala volať.
Sme veľmi radi, že ste nám s touto úlohou pomohli, zapojili fantáziu, zobrali pero do ruky a napísali váš návrh.
Dohromady sme takto zozbierali až 40 mien, z ktorých by veru bolo ťažké vyberať.
Preto sme sa rozhodli pre čisto demokratický prístup a vybrali sme pre našu kačičku meno, ktoré sa v návrhoch objavilo najčastejšie.
Áno, tušíte mnohí správne...je to práve meno Jelka! Samozrejme sa nám páčili aj vaše ďalšie návrhy, najmä tie spojené s knihovníctvom a knihami
ako napríklad Frikulína, Barkač, Bookačka, Libi, Paradigma a podobne, ale Jelka jednoznačne vyhrala :-)
25.9.2015 (Lenka)
Ako sa môžem zúčastniť Knihovníckeho barcampu a kedy musím zaplatiť účastnícky poplatok?
Predpokladom úspešnej účasti je registrácia účastníka alebo prednášateľa cez našu webku. Registrácia účastníka je možná do nedele 27. septembra 2015. Žiaden účastnícky poplatok nevyberáme, vstup na podujatie je voľný. Stačí Ti len Tvoje meno a priezvisko.
Kto sa môže barcampu zúčastniť? Už nemám dvadsať, môžem prísť aj napriek tomu?
Sme svieže podujatie o dynamike, kreatívnosti, nových myšlienkach. Zúčastniť sa môžu všetci, ktorí sú ochotní počas barcampu aktívne komunikovať alebo počúvať. Barcamp je pre všetkých, či už ste mladí vekom alebo duchom, stačí mať otvorenú myseľ novým nápadom. Občianske preukazy nekontrolujeme (:
Čo sa bude diať na akcii? Bude okrem prednášok a workshopov aj niečo iné?
Budete si môcť odmerať vek cez mobilnú aplikáciu, vyskladať si MDT, prispieť svojou loďkou do barcampovej rybárskej siete alebo odporúčať dobrú knihu. Samozrejme nebudú chýbať ani ceny v tombole. Získať ich nebude také jednoduché.
Ako budú prebiehať workshopy?
Workshopy narozdiel od prednášok budú interaktívnejšie, budete sa viac zapájať. Workshopy budú prebiehať paralelne na štyroch miestach. Už teraz si môžeš vybrať, na ktorý workshop chceš ísť. Na workshop sa môžeš prihlásiť prostredníctvom online formuláru do stredy 30.9. do 12;00. Ak to dovtedy nestihneš, nezúfaj, budeš sa môcť prihlásiť aj na mieste.
Mám plnú skriňu oblečenia, ale aj tak neviem, čo si mám obliecť?
Máme radi farby, čiernu nechaj doma. Príď tak, ako chodíš do práce alebo do školy. Kostým alebo kravatu môžeš nechať visieť v skrini, určite sa neurazia.
Mám si priniesť vlastné jedlo a pitie, prípadne iné potreby?
Počas akcie bude podávané občerstvenie, nemusíš sa báť o svoj žalúdok, hladovať nebude. Písacie potreby, prezuvky a toaletný papier tiež môžeš nechať doma. Aj psa a iné zvieratká nechaj doma, na barcampe by vyrušovali.
Čo si určite nemám zabudnúť?
Dobrú náladu a dioptrické okuliare.
Ako bude prebiehať afterparty? Môžem sa zúčastniť aj keď som pri prihlasovaní zadal, že sa nezúčastním?
Afterka je otvorená pre každého účastníka. Nevadí, ak si pri registrácií označil, že nepôjdeš. Pôjde o neformálne pokračovanie barcampu, na ktorom môžeš nadviazať ďalšie nové kontakty. Okrem toho máme pre Vás pripravené ešte niečo navyše. Afterka sa bude konať v KONTAKTe na Ventúrskej 12, z Univerzitky je to kúsok. Odporúčame zistiť si nočné spoje, električky už pravdepodobne premávať nebudú.
Chcete sa spýtať niečo iné?
Napíšte nám na info@knihovnickybarcamp.sk. Lenka vám rada odpovie.
23.9.2015 (Michal)
Nie je to verejné tajomstvo, a ani novinárska kačica, ale tí, ktorí vo štvrtok 1. októbra 2015 o 16tej hodine prídu do Univerzitnej knižnice v Bratislave si iste budú môcť svoj diapazón vedomostí rozšíriť o nové témy, a o tie sa budú môcť neskôr podeliť so svojimi blízkymi a priateľmi.
Zhrnuté v kocke – čaká nás 1 otvorenie, 9 prednášok, 4 paralelne prebiehajúce workshopy, 3 prestávky, 1 Ranganathan Rulezz a jedna dlhá afterparty, a možno – možno aj nejaká kačica.
Oficiálny program je časovo presne vymedzený, kedy však celé podujatie skončí, je hovoriť predčasné.
V prvom prednáškovom bloku sa možno tešiť na prednášky:
Výsledky po prvom roku fungovania novej nemeckojazyčnej knižnice predstaví Michal Hvorecký (Goetheho inštitút Bratislava) v prednáške Knižnica v Goetheho inštitúte. Rok po rekonštrukcii a reštarte.
Michal Hanzalík reprezentuje spoločnosť Piql, ktorá na území Slovenska zastupuje nórsku firmu PIQL. Tá vyvinula jedinečný systém ochrany digitálnych dát. Prednáška má názov Zodpovedné uchovanie digitálnych dát.
Prvý prednáškový blok uzavrie Miroslav Perniš z Francúzskeho inštitútu na Slovensku s prednáškou Culturetheque: digitálna knižnica frankofónneho sveta. Culturetheque je digitálna platforma, ktorú poskytujú francúzske inštitúty po celom svete svojim čitateľom. Prezentácia (v slovenčine) bude o tom, ako platforma funguje, čo ponúka a ako môže slúžiť na šírenie cudzieho jazyka.
Po prvej 30 min. prestávke 2. slovenský knihovnícky barcamp bude pokračovať druhým prednáškovým blokom:
Projekt vstúp – vyber – vypožičaj pre tínedžerov od 11 do 19 rokov predstaví Zlatica Olekšáková (Miestna knižnica Petržalka). Projekt v.v.v. – knižnica pripravila 100 kníh v dvoch vekových a piatich žánrových kategóriách pre každú vekovú skupinu zvlášť. Knihy sú viditeľne označené a majú aj svoje špeciálne miesta v rodinných aj detských pobočkách.
Knižný klub Bratislava, miesto pre stretnutie ľudí, ktorí sa chcú o literatúre baviť aj osobne. Prednáša Zsuzsanna Horváth (Miestna knižnica Petržalka). História literárnych či knižných klubov je pomerne dlhá a známa. V knižniciach ale práve tieto aktivity chýbajú, v Petržalke nie.
Tibor Hujdič známy aj ako Pán Mrkvička prednesie prednášku s názvom Cesty nezarúbané. Jednorazové akcie nemajú prakticky šancu ovplyvniť záujem o čítanie u detí. Aké aktivity teda šancu majú? Kadiaľ vedie nezarúbaná cestička k reálnemu nezávislému čitateľstvu detí? Dáme si pár ciest, ktoré z toho lesa vedú von a pár príkladov aktivít v našich končinách nevídaných. Odpovede na otázky sa možno dozvedieť práve prednáške Pána Mrkvičku.
Prokrastinácia alebo syndróm urobím to neskôr. Prednáška na tému chorobné odkladanie povinností na neskôr – prokrastinácia je nielen dobre znejúce slovo, ale aj nebezpečná diagnóza. Porucha osobného time manažmentu súvisiaca niekedy s lenivosťou, inokedy prekvapivo s perfekcionizmom. Ako sa nezblázniť a zvíťaziť nad hraničnými stresovými situáciami, keď máme toho viac ako inokedy? Know-how vám možno poskytne aj táto prednáška... Prednesie Alexandra Kováčová.
Záver prednáškových blokov je vyhradený pre Michala Kaščáka (Knižnica Waltera Hoopera). V prednáške Interaktívna beletria / interaktívne číanie - “kniha ako hra” (gamebooks) sa možno dozvedieť viac o fenoméne tzv. "gamebooks", teda "interaktívnej" beletrie, o špecifikách tohto typu literatúry, a o skúsenostiach so skupinovou prácou (s deťmi) s touto literatúrou.
Program barcampu však ani zďaleka končiť nebude. Po prestávke sa budú môcť účastníci zúčastniť na jednom z workshopov (podľa toho, na ktorý sa prihlásili):
Workshop Analytics – práca so štatistikami (Daniel Duriš – Pizza SEO, s.r.o.)
Workshop o Google Analytics poskytne základný prehľad o tom, ktoré dôležité metriky sa oplatí sledovať a ako ich vyhodnocovať. Naučíme sa pracovať so segmentami, porovnávať návštevnosť z rôznych zdrojov a vyhodnocovať ich efektivitu (konverzie a ecommerce). To všetko na reálnych príkladoch rôznych webov vrátane eshopu.
Ako vylepšiť UX na knižničnom webe? (Michaela Kočiová, Michal Blažej – Lighting Beetle)
Prihláste cez facebook svoj knižničný web a spoločne si na workshope posvietime na jeho UX. Vyskúšame si user testing v priamom prenose a web podrobíme aj heuristickej evaulácii. Pre koho je tento workshop určený? Ak nevieš, čo je to UX, user testing, heuristická evaulácia a máš nastarosti knižničný alebo iný web, tak by si na našom workshope určite nemal chýbať. Prihlasovať svoj web môžete na facebooku barcampu pod príspevkom:
Ako si trénovať pamäť: Jediný tréning, ktorý nebolí! (Lenka Lesayová)
Čo je to tréning pamäti a ako si udržať mozog v zdravej kondícii. Ukážka konkrétnych techník a cvičení.
Knihobežník – hľadajte knihy ukryté kdekoľvek (Anna Porubcová – kníhkupectvo Martinus.sk)
V rámci tohto workshopu sa predstaví zaujímavý projekt – Knihobežník. Ide o neziskový projekt kníhkupectva Martinus.sk. Oslávil už 5. narodeniny a zapojilo sa do neho viac ako 5000 ľudí. Stačí sa zaregistrovať a vybrať sa hľadať knihy. Potom prečítať a zas poslať ďalej. Dozviete sa, ako to celé funguje a kde sa projekt posunul.
Počas celého trvania 2. Slovenského knihovníckeho barcampu sa môžete zúčastniť niektorej z našich coolových aktivít ako napr. meranie veku prostredníctvom mobilnej aplikácie, zostavenie MDT šifry podľa vlastného gusta alebo prispieť na stenu čítania.
Po workshopoch a tretej prestávke sa opäť všetci zídeme v prednáškovej sále a čaká nás Ranganathan Rulezz (tombolový kvíz) a samozrejme – už vopred avizovaná afterparty. Ale o to, čo vás čaká tam, sa presne dozviete až keď prídete...
19.8.2015 (Andrea)
A už je to tu zase. Náš mladý tím sa teda znova stretol, aby pripravil aj 2. knihovnícky barcamp a urobil ho ešte lepším. Že v čom?
Budeme interaktívnejší
V druhom ročníku plánujeme ešte interaktívnejší program ako minule. Nie že by sme zanevreli na prednášky, ale workshopy majú predsalen väčšiu dynamiku.
Zároveň vás vyzývame- svoje aktivity môžete prihlasovať aj priamo na barcampe. Program je voľný, ako to na barcampoch už býva.
Preč s diskrimináciou
Vek vypovedá iba o mladosti tela. Na 2. barcampe sú vítaní všetci mladí telom alebo aj duchom. Pri registrácii si vás možno overíme
jednoduchou aplikáciou (ak budete chcieť) :)
Afterka bude v podniku
Stráviť noc v knižnici je síce atraktívne, ale na niektoré veci je toto prostredie príliš kultivované. Skákať po stoloch teda budete môcť tento rok v podniku
O občerstvenie sa ale báť nemusíte, ostáva nezmenené.
Pripravujeme pár nových vychytávok
Detaily sú to, čo robí akciu nezabudnuteľnou. Nechajte sa prekvapiť, niektoré z nich ste určite ešte nikde nevideli.
Vrelá vďaka naším drahým sponzorom, ktorých počet sa rozrástol a vďaka ktorým môžeme byť stále lepší.
19.8.2015 (Andrea)
Dvaja slovenskí lídri pôsobiaci v oblasti SEO a UX sa už prisľúbili svojou účasťou na Barcampe: Pizza Seo a Lighting Beetle.
Pizza Seo vám povie, čo všetko sa môžete dozvedieť o svojich používateľoch z webovej analytiky. Zároveň ponúkli SEO audit vybranej knižnici- vyhrať ho môžete priamo na mieste.
Lighting Beetle vás, milí web administrátori a administrátorky vyzýva už teraz. Využite jedinečnú možnosť dozvedieť sa priamo na workshope, čo môžete na svojom webe vylepšiť (a čo máte super). Prihlasovať svoj web môžete na Facebooku nášho barcampu pod príspevkom.
12.9.2014 (Andrea)
Nebudeme vám nič tajiť. Myšlienka na Barcamp sa zrodila, aby sme boli verní názvu, v krčme. Tu sa stretla (zatiaľ neformálna)
skupina mladých knihovníkov (alebo ak chcete informačných profesionálov), zorganizovaných Lenkou a brainstormovala ostošesť.
Výsledkom bolo, že aj keď na Slovensku máme niekoľko knižnično- informačne ladených podujatí, chýba akcia pre mladých.
A aby sme stále len nekritizovali, rozhodli sme sa sčeriť stojaté vody sami.
(Ne)konferencia by sa mala niesť najmä v duchu narúšania starého na to, aby mohlo vzniknúť niečo nové.
Aj preto sme sa rozhodli pre logo s horiacou knihou (nič proti knihám, všetci ich milujeme - berte to prosím symbolicky :) )
a pre spôsob krstu, ktorý vám zatiaľ neprezradíme.
Inšpiráciou nám boli barcampy v zahraničí a najmä vydarený brnenský Barcamp. My sme však nechceli ísť iba cestou prezentácií,
a preto sme sa posnažili o väcšiu rôznorodosť programu. Našťastie má Andrein a Martin ročník silnú
tradíciu v "konferencii" Invinob, čo je v podstate stretnutie spolužiakov po vysokej škole, no názvom, menovkami a vtipnými tematickými
príspevkami sme mu dali srdce. Aj tombola absurdít a baterková diskusia vďačia za svoj zrod nám a kreatívnym spolužiakom z
ročníka.
Keďže vieme, že rozpočet mladých ľudí je obmedzený, nechceli sme vyberať vstupné. Vieme však, že žiť sa nedá iba z informácií
a po prednáškach nejednému účastníkovi vysmädne. Našťastie sa náš nápad združovať mladých zapáčil nieko?kým firmám oslovených najmä Tomášom
a Michalom a občerstvenie aj konferenčné materiály sú na svete.
Dúfame, že vás tiež strhneme svojím nadšením a rozšírime našu malú komunitu. Veď kto iný sa zasmeje na interných knihovníckych vtipoch
ako my sami a kto iný si vymení cenné informácie a skúsenosti ako ľudia narodení v rovnakej generácii. Ak vás naše myšlienky zaujali, neváhajte
sa registrovať. Radi vás na knihovníckej párty uvidíme.
PS: Sme mladí a podujatie tohto typu robíme prvý raz. Aj keď sa snažíme o čo najväčšiu dokonalosť, môže mať svoje chyby, ktoré nám
dúfam odpustíte :) .
26.9.2015 (náš úžasný team)
Barové, knihovnícke, ale predsa dobré ?
Mladí, krásni, inteligentní, ovešaní titulmi a omrvinkami z predchádzajúcej večere, to sú perspektívni mladí bratislavskí knihovníci,
ktorí to zrátaním svojho mladého potenciálu dotiahli na mladiství kolektívny vek 151 rokov. Milý nečitateľ, činiteľ,
deliteľ a
sčítanec
dovoľ, aby sme odhalili organizátorské barcampové esá a ich alter egá:
Lenka Čechvalová - kope tím
Lenka pracuje v Staromestskej knižnici, kde pre škôlkarov a školákov pripravuje rôzne interaktívne čítania. Okrem toho sa kamaráti s Osmijankom, už niekoľko rokov je členkou odbornej poroty celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom.
Poradí vám pri výbere kníh pre deti. Baví ju mladé knihovníctvo, hlasné čítanie, písanie zápisníc z porád a umývanie zubov. Má rada detské knižky, zmrzlinu, ružové víno a
slnko.
Marta Dušková - moderuje s úsmevom
Marta pracuje v CVTI SR od roku 2010. Venuje sa správe a verifikácii údajov v Centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti.
Popri práci
si dokončuje PhD štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave. Jej relaxom je pobyt na chalupe, kde zbiera a pestuje liečivé rastliny. Má rada
pravú belgickú čokoládu, kvalitné víno a dobrých ľudí. Malá blondína s detskou nohou - nosí topánky veľkosti 34.
Tomáš Fiala - manažuje finančné toky a robí čo treba
Tomáš je vedúcim pohotovostnej knihovníckej digitalizačnej jednotky v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Venuje sa geniálnym knižniciam, ktoré
sú digitálne, digitalizácií, ktorá ho prenasleduje na každom kroku a archivácií, ktorá mu nedá spať. Vo voľnom čase organizuje konferencie, rád
športuje a spoznáva nových ľudí. Je presvedčený, že knihovníctvo je poslanie a životná neresť, s ktorou treba žiť.
Andrea Hrčková - manažuje program
Andrea pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy ako odborná asistentka. Učí predmety zamerané na marketing, informačný prieskum,
organizáciu informácií či nové médiá. Okrem toho stále niečo píše. Väčšinou odborné články, ale keďže robí aj na webových stránkach stane sa,
že píše aj o gélových nechtoch. Vo voľnom čase sa najradšej túla po svete.
Michal Sliacky - ladí a vyzvedá
Michal pôsobí šiesty rok v CVTI SR, aktuálne na pozícii vedúceho Odboru elektronických informačných zdrojov. Je mu blízka hlavne oblasť e-zdrojov,
digitálnych knižníc, repozitárov digitálnych dokumentov, ale aj digitalizácia a iné profesionálne aktivity na podporu vedy a výskumu riešené v
CVTI SR. Michal je priateľský a komunikatívny, má rád prírodu, turistiku, cestovanie, bajk, knihy, filmy, divadlo a pred sebou veľa životných
cieľov a plánov.
Súčasťou nášho tímu je aj kreatívna duša, bez ktorej by bol Knihovnícky barcamp iba čiernobielou machuľou.
Katarína Kajková - kreslí
Kajka pracuje s čitateľmi umenovedného oddelenia Mestskej knižnice v Bratislave. Každý deň sa vďaka tomu priúča trpezlivosti, asertivite a
diplomacii. Popritom číta, pije kávu a veľa mlčí. Nie je jej cudzie kreatívne myslenie, a preto často svoju ľavú ruku zamestnáva grafickou
tvorbou pre viaceré organizácie.
Späť na hlavnú stránku knihovníckeho barcampu
Kontakt: info@knihovnickybarcamp.sk
alebo nám napíš na Facebook
<
Partneri:
Mediálni partner: